NRD Начало
Петък, 22 Ноември 2024
Начало Творчески отражения Анджела Георгиу: Отказвала съм повече изпълнения от тези, които съм приемала
5355
Творчески отражения

Анджела Георгиу: Отказвала съм повече изпълнения от тези, които съм приемала

В кариерата си съм казвала повече „Не“, отколкото „Да“. Отказвала съм повече изпълнения от тези, които съм приемала. Това е причината да продължавам да пея и да съм на сцената и днес. Това казва световната оперна прима Анджела Георгиу, броени часове преди оперната гала, заедно с Националния филхармоничен оркестър и диригента Найден Тодоров

| 09 Ноември 2024, 12:54 ч.
Анджела Георгиу: Отказвала съм повече изпълнения от тези, които съм приемала
Анджела Георгиу: Отказвала съм повече изпълнения от тези, които съм приемала
Снимка © Софийска филхармония

В кариерата си съм казвала повече „Не“, отколкото „Да“. Отказвала съм повече изпълнения от тези, които съм приемала. Това е причината да продължавам да пея и да съм на сцената и днес.

Историята на Националния съюз на трудово-производителните кооперации ще бъде показана в изложба в Габрово на 22 октомври в Регионален център за развитие на социалната икономика – Габрово. Това съобщи Меглена Златева, iтарши сътрудник по управление на европейски проекти и програми – „Връзки с обществеността“ в Регионален център за развитие на социалната икономика – Габрово.

Изложбата е реализирана от Националния съюз на трудово-производителните кооперации и Държавна агенция „Архиви“. Експозицията проследява историята на създаването на Съюза на занаятчийските производителни кооперации от 1919 г. до днес. Негов правоприемник в наши дни е Националният съюз на трудово-производителните кооперации. Включени са архивни документи, страници от печатни издания и фотографии, които показват развитието му в отделни исторически периоди и настоящата м

Мюзикълът "Моя прекрасна лейди", чиято премиера Държавна опера - Бургас направи през август, ще бъде представен на сцената на операта на 9 октомври с нов, различен състав, съобщават от културната институция в морския град. 

За първи път в ролята на Илайза Дулитъл ще влезе мецосопраното Йоана Кадийска. Тенорът Марчо Апостолов, който е гостуващ солист на Националния музикален театър „Стефан Македонски“, ще бъде отново професор Хигинс.

Дебют в ролята на полковник Пикъринг ще направи баритонът Йордан Христозов. Басът Костадин Мечков ще се представи в комичната роля на бащата на Илайза – Алфред Дулитъл. Тенорът Яни Николов - също дебютно, ще е в ролята на романтично влюбения младеж Фреди. Мецосопраното Калина Попова ще пресъздаде образа на мисис Пиърс.

Спектакълът под режисурата на доц. др Александър Текелиев е пресъздаден със сценог

В Художествена галерия „Асен и Илия Пейкови“ на 20 август ще бъде представена юбилейната изложба „80 за 80“ на Симеон Спиридонов. Това съобщават организаторите. 

В залите на ХГ “Асен и Илия Пейкови“ ще бъдат показани над 80 творби, повечето от които са рисувани в периода 2023 - 2024г., допълват от галерията. 

Академик Симеон Спиридонов е живописец, график, илюстратор. Носител на наградата на СБХ за карикатура (1967 г.), награда на Министерството на просветата (1979 г.), награда „Хуан Миро” за живопис (1993 г.). Роден 20 август 1944 г. в Севлиево. Завършва специалност Графика и илюстрация в Прага, Чехия. Нарисувал е повече от 2000 карикатури, оформил и илюстрирал над 200 книги, направил е стенописи и фрески в София, Прага, Берлин. Организира над 15 самостоятелни изложби в страната и чужбина - Прага, Лисабон, Париж, Мадрид, Лондон и др. Участва в много национал

Синът на съпругата на норвежкия престолонаследник е бил задържан за нарушаване на съдебно разпореждане да не напуска мястото, на което живее, предаде Франс прес.

Роденият през 1997 г. Мариус Борг Хойби е син на норвежката принцеса Мете Марит от нейна първа връзка. През 2001 г. тя се омъжи на норвежкия престолонаследник, принц Хокон.

Мариус беше арестуван на 4 август заради среднощен спор в апартамента му в Осло и обвинен, че е наранил жена, с която е имал интимна връзка. В началото на септември полицията е получила информация, че Мариус на няколко пъти е установил контакт с жертвата си, която не е желаела подобно нещо. Въз основа на тези сведения полицията му наложи мярка да не се отдалечава от жилището си. Но той е нарушил тази мярка. Полицията открила нож, забит в една от стените в стаята на жертвата на инцидента от 4 август. Подозира се, че Мариус е автор на тази ванд

Изложбата „Разкази от злато и сребро“ на Националния исторически музей (НИМ), която е подготвена специално за 100 годишния юбилей на Държавен културен институт „Културен център „Двореца“ (ДКИ КЦ) Балчик, ще бъде показана от 5 август. 

Експозицията ще бъде разположена в Каменна зала и ще остане в културния институт до 14 октомври. 

В изложбата са включени оригинали на съкровища, както и две копия. Експозицията се състои от 61 предмета, изработени от злато и сребро. Сред предметите има непоказвани до този момент експонати, както и постъпили в последните години във фонда на НИМ. Ще бъдат показани и едни от най-значимите съкровища, открити по нашите земи, посочват от „Двореца“.

България съхранява едни от най-ранните засвидетелствани следи на човешко присъствие на континента. Тук е открито най-ранното обработено злато и най-ранната металургия в света. Част о

Това казва световната оперна прима Анджела Георгиу, броени часове преди оперната гала, заедно с Националния филхармоничен оркестър и диригента Найден Тодоров. Събитието е на 10 ноември в зала „България“.

„Предпочитам качеството пред количеството и винаги съвсем съзнателно съм се старала да оставя силна следа във всяка една от моите роли. Аз съм много отговорен артист и съм наясно, че моите изпълнения ще останат като препратки към следващите поколения певци и към публиката“, казва сопраното.

Анджела Георгиу разказва и за незабравимите си срещи с български колеги: „На първо място, трябва да спомена Гена Димитрова, пях Лиу с нея в „Турандот“, в Метрополитън опера. Обожавах я и се разбирахме много добре. Срещнах и Николай Гяуров – истински джентълмен и забележителен глас. Орлин Анастасов е друг български певец, когото много харесвам, и с когото сме споделяли сцената. А с Веселина Кацарова съм играла във „Фалстаф“, във Виенската щатсопера. Тя е страхотен колега“.

На въпроса има ли дума, която я определя най-добре като човек, тя отговоря: „Голямо сърце“. Всеки истински артист живее и отдава целия си живот за другите, като винаги поставя другите на първо място и след това мисли за себе си, допълва тя: „Поне така се чувствам аз и така живея живота си“.

Анджела Георгиу , в разговор с Даниел Димитров – за аристократизма и корените, за ролите, към които никога не би пристъпила, и тези, към които винаги ще се връща, за срещите й с Гена Димитрова и Гяуров, за киното и предстоящия юбилей.

Започна новото издание на кампанията „Българските посланици на културата“, съобщават инициаторите от Българското национално радио (БНР).

Проектът започва през 2021 г. и се фокусира върху постиженията на изтъкнати писатели, поети, драматурзи, художници, актьори, певци, композитори, кинодейци и представители на танцовото изкуство, които с творчество си са надскочили границата на страната и са я направили разпознаваема в световното културно пространство.

Целта на кампанията е да укрепва българската културна идентичност, като представя през цялата следваща година постиженията на отличените творци пред българите в страната и в чужбина, уточняват от БНР.

До 25 ноември всеки може да изпрати номинация с името на твореца и кратка аргументация. Жури ще избере дванайсет финалисти, чиито имена ще бъдат обявени

Сопраното Йоана Железчева и тенорът Георги Динев ще си партнират в главните роли на операта от три действия на Джакомо Пучини „Мадам Бътерфлай“ на 19 ноември, съобщават от Държавна опера - Бургас.

Двамата солисти ще изпълнят съответно ролите на Мадам Бътерфлай и на Пинкертон. Диригент на спектакъла, режисиран от доц. д-р Александър Текелиев, ще е Иван Кожухаров.

В останалите роли ще се изявят баритонът Александър Крунев като Шарплес и мецосопраното Йоана Кадийска.

В постановката участват и съставите на оркестъра и хора на Държавна опера - Бургас. Автор на сценографията е Борис Стойнов, а художник на костюмите - Цветанка Петкова-Стойнова.

Диригент на хоровия състав ще бъде Александър Чепанов, а концертмайстор на оркестъра ще е Христо Белчев.  

Събитието е поредното, с което културният институт в морския град отбелязва 100-годишни

За втора поредна година се организира Международният хоров фестивал „Земя на славни предци” в Нови пазар, съобщи Наталия Неделчева, секретар на Народно читалище (НЧ) „Христо Ботев – 1872“.

Тя каза, че участие са заявили общо 13 хорови състава, с над 350 хористи от Румъния и България, от градовете Нови пазар, Шумен, Варна, Ловеч, Трявна, Тервел и Гюргево.

Във фестивалната програма са предвидени четири концерта, два на 5 октомври и два на 6 октомври.

„Тази година общините Шумен, Каспичан, Плиска ни съдействат по места, тъй като ще има два фестивални концерта в Мадара, на входа на музея, и в Плиска, в Голямата базилика", допълни Неделчева.

Тя каза още, че на 5 октомври програмата започва сутринта с концерт в храм „Св. Параскева" в Нови пазар, в първата категория на фестивала - църковнославянски песнопения.

Общо 57 филма се състезаваха в деветото издание на фестивала за мобилно кино „Кино в длан”.

Награждаването на победителите в първия в България фестивал за филми, заснети с мобилни телефони, ще се състои на 30 ноември в зала „Сава Доброплодни“ на Народно читалище „Добри Войников – 1856“ в Шумен, съобщиха днес от културната институция.  

Оттам отбелязват, че голямата награда на фестивала по традиция ще бъде връчена от кмета на община Шумен проф. Христо Христов.

Предвидени са награди за най-добър игрален филм, документален и анимационен филм, както и за най-добър филм на значима социална тема. Ще бъдат отличени и филми от новите категории на фестивала – най-добър филм за деца, най-добър филм на тема, свързана с приключения, спорт или екстремни преживявания. В деветото издание на фестивала „Кино в длан" за

Иван Кънев е уникален в нашата живопис, каза изкуствоведът проф. Чавдар Попов на откриването на изложбата „Живопис“ в зала „Васил Геров“ на Националния дарителски фонд „13 века България“. 

По думите на проф. Чавдар Попов Иван Кънев действително показва творчество, което буди възхищение и е едно от високите постижения в нашето изкуство.

„Една от представителните извадки в нашето изкуство“, отбеляза той.

Изкуствоведът подчерта, че колекцията е подредена от автора. Според Попов тази подборка дава една много добра представа за творчеството на Кънев.

Основното, което Иван Кънев подбира като мотиви, е онази архитектура в бита, в ежедневието на човека в България. Това са български пейзажи и основно е липсата на фигури, но ако би имало фигури тук и там, те биха се получили като шум, обясни изкуствоведът.

Г-жо Георгиу, когато Ви гледах за първи път на живо, бях изумен не само от гласа Ви, но и от Вашия аристократизъм на сцената. Това учи ли се или е вродено?

- Благодаря Ви за комплимента. Аз съм родена с моя глас и с моя талант, и когато съм на сцената, било то в опера или на концерт, съм най-искреният артист. Давам най-доброто от себе си, всичко, на което съм способна в този момент – вокално и артистично. Разбира се, научих доста в музикално отношение – и в гимназията, и в университета, в Букурещ, но целият артистизъм идва отвътре, няма нищо пресметнато или научено. Това е моят начин на живот. Трябва да спомена образованието и съветите, които получих от майка ми, всичко, свързано с женствеността и достойнството, което идва по естествен начин от най-вътрешния свят на човека.

Завръщате ли се към корените си? Кое е най-хубавото, което сте наследила от живота си в Аджуд?

- Продължавам да ходя в родния си град, защото майка ми все още е там. От живота си в  Аджуд наследих начина, по който гоня мечтите и постигам възможно най-добрия резултат във всичко, което правя. Завинаги ще съм благодарна на моето семейство, на моите учители, на моите съседи, защото те бяха първите, които забелязаха, че имам специален талант, моя глас, и направиха всичко възможно да ме подкрепят, за да мога да напусна родния град едва 14-годишна, за да отида в гимназията по музика в Букурещ. Един от най-ценните уроци, които научих, е да помагам искрено на другите – винаги, и никога срещу нещо в замяна, само за доброто на другите.

Някога казвали ли са Ви, че не можете да пеете? 

- Никога. Знаех, че мога да пея от шестгодишна, или дори по-рано. От ранна детска възраст знаех, че моята съдба е музиката и че трябва да стана оперна певица.

Може ли да се каже, че Пучини е „Вашият“ композитор, а музиката му е тази, към която винаги ще се връщате? 

- Мисля, че Пучини пасва идеално на моя глас и че моят глас е създаден, за да пея Пучини – това е взаимна връзка. Иска ми се Пучини да е жив, за да ме чуе и да каже какво мисли за мен. Надявам се, че би бил горд с това как пресъздавам гениалните му партитури и прекрасните му женски образи. Разбира се, обичам да пея и музика на други композитори, но винаги в сърцето ми ще има специално място за Пучини.

„Имам нужда от аплодисментите, както хората имат нужда от вода“, казвате през 2018 г. Все още ли е така? С годините променя ли се отношението Ви към публиката?

- Смятам, че всеки артист има нужда от аплодисменти, от оценка на публиката, и не само. Първите, които ме оценяват като оперен певец, са моите колеги музиканти, като започнем от оркестъра, хора и другите артисти от състава. Те първи ме слушат, по време на репетициите. Ако имам тяхното одобрение и тяхното възхищение, знам, че публиката ще бъде завладяна. Мисля, че всеки истински артист живее и отдава целия си живот за другите, като винаги поставя другите на първо място и след това мисли за себе си. Поне така се чувствам аз и така живея живота си.

Има ли роля, към която никога не бихте пристъпила?

- Има, и тя не е само една, а няколко. В кариерата си съм казвала повече „Не“, отколкото „Да“, и като че ли съм отказвала повече изпълнения от тези, които съм приемала. Това е причината да продължавам да пея и да съм на сцената и днес. Предпочитам качеството пред количеството и винаги съвсем съзнателно съм се старала да оставя силна следа във всяка една от моите роли, независимо дали говорим за Виолета, Мими, Тоска, Жулиета, Маргарита, Адина, Амелия, Неда или Адриана Лекуврьор. Аз съм много отговорен артист и съм наясно, че моите изпълнения ще останат като препратки към следващите поколения певци и към публиката.

А ако говорим за ролите в живота, там по-лесно ли се правят избори?

- Изборите никога не са лесни, като цяло. Родена съм с инстинкт и особено що се отнася до изкуството, винаги съм следвала инстинкта си. Изглежда, че винаги съм бил права и дори да сгреша, приемам го. Предпочитам да бъда себе си и никога да не копирам някой друг. Трябва да имате и късмет, за да срещнете правилните хора в точното време – в живота си и по време на кариерата си. Животът е сложен, както и кариерата на международен артист, но аз съм благодарна за всичко – и за хората в живота ми, които ме обичат и подкрепят с цялото си сърце. Благословена съм да ги имам в живота си.

Изкушава ли Ви светът на киното? В какъв филм бихте участвала? 

- Щастлива съм, че имах възможността да участвам в два оперни филма, единият е „Тоска“, а другият – „Ромео и Жулиета“. Днес вече никой не прави оперни филми и мисля, че това е жалко... Обичам киното, много съм запалена по филмите и актьорите, някои от тях са ми и приятели. Светът на киното, подобно света на операта, е завладяващ свят, без граници и множество интерпретации. Никога не съм мислила да играя във филм, освен ако не е оперен... Но ако трябваше да участвам в такъв, бих искала да е романтичен и исторически.

Имате ли незабравими, вълнуващи срещи с български колеги-певци?

- Да! На първо място, трябва да спомена Гена Димитрова, пях Лиу с нея в „Турандот“, в Метрополитън опера. Обожавах я и се разбирахме много добре. Бяхме прекрасен екип тогава. Срещнах и Николай Гяуров, беше истински джентълмен и забележителен глас. Орлин Анастасов е друг български певец, когото много харесвам, и с когото сме споделяли сцената. А с Веселина Кацарова съм играла във „Фалстаф“, във Виенската щатсопера. Тя е страхотен колега.

Как ще отбележите красивия юбилей, който Ви предстои догодина?

- Все още не знам, но сигурно ще е на сцената и заедно с любимите ми хора. Никога не мисля за числа. Приемам всеки деня акъв, какъвто е, и съм благодарна за всичко в живота си.

Има ли дума, която Ви определя най-дборе като човек?

- Голямо сърце.

Как бихте продължила изречението „Аз съм човек, който обича...“?

- Аз съм човек, който обича да обича. 

Анджела Георгиу е родена на 7 септември 1965 г. в Румъния. Започва своя възход към световната слава с дебюта си в Кралския оперен театър в Лондон през 1992 г., където пее Мими в „Бохеми“. През същата година дебютира в Метрополитен опера, в Ню Йорк, и във Виенската държавна опера. В „Ковънт гардън“ през 1994 г. изпява за пръв път своята високо оценена роля на Виолета в „Травиата“, когато за първи път в телевизионната и оперната история Би Би Си прави промени в програмата си, за да излъчи операта на живо. На една репетиция диригентът Дьорд Шолти разказва: „Сълзите ми потекоха. Наложи се да изляза. Това чудесно момиче може всичко“. Спектакълът е заснет и записан от звукозаписната компания „Дека“. Пресата и периодичните издания отбелязват, че „се е родила звезда“. Оттогава Анджела Георгиу е постоянно търсен изпълнител на оперните сцени и концертните зали по света.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Първото си постоянно шоу в Европа на „Сирк дю Солей“ ще започне в Берлин през ноември 2025 г.
„Сирк дю Солей“ ще представи първото си постоянно шоу в Европа в театъра на „Потсдамер плац“ в Берлин през 2025 година, предаде Ройтерс. Шоуто е наречено A ...
Банан, провъзгласен за произведение на изкуството, беше продаден за 6,2 милиона долара на търг на "Сотбис" в Ню Йорк
Банан, залепен на стената със сребристо тиксо - творба на италианския концептуален художник Маурицио Кателан, предизвика поредната сензация на пазара на изкуство в Ню Йорк, след ка ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европейски театри с авангардните си постановки, е застрашен от фалит заради големите бюджетни съкращения, п ...
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Тикер в 01:00 ч.
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европей ...
Начало Творчески отражения
5355
Творчески отражения

Анджела Георгиу: Отказвала съм повече изпълнения от тези, които съм приемала

В кариерата си съм казвала повече „Не“, отколкото „Да“.Отказвала съм повече изпълнения от тези, които съм приемала.

| 09 Ноември 2024, 12:54 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Анджела Георгиу: Отказвала съм повече изпълнения от тези, които съм приемала
Анджела Георгиу: Отказвала съм повече изпълнения от тези, които съм приемала
Снимка © Софийска филхармония

В кариерата си съм казвала повече „Не“, отколкото „Да“. Отказвала съм повече изпълнения от тези, които съм приемала. Това е причината да продължавам да пея и да съм на сцената и днес.

Това казва световната оперна прима Анджела Георгиу, броени часове преди оперната гала, заедно с Националния филхармоничен оркестър и диригента Найден Тодоров. Събитието е на 10 ноември в зала „България“.

Историята на Националния съюз на трудово-производителните кооперации ще бъде показана в изложба в Габрово на 22 октомври в Регионален център за развитие на социалната икономика – Габрово. Това съобщи Меглена Златева, iтарши сътрудник по управление на европейски проекти и програми – „Връзки с обществеността“ в Регионален център за развитие на социалната икономика – Габрово.

Изложбата е реализирана от Националния съюз на трудово-производителните кооперации и Държавна агенция „Архиви“. Експозицията проследява историята на създаването на Съюза на занаятчийските производителни кооперации от 1919 г. до днес. Негов правоприемник в наши дни е Националният съюз на трудово-производителните кооперации. Включени са архивни документи, страници от печатни издания и фотографии, които показват развитието му в отделни исторически периоди и настоящата м

Мюзикълът "Моя прекрасна лейди", чиято премиера Държавна опера - Бургас направи през август, ще бъде представен на сцената на операта на 9 октомври с нов, различен състав, съобщават от културната институция в морския град. 

За първи път в ролята на Илайза Дулитъл ще влезе мецосопраното Йоана Кадийска. Тенорът Марчо Апостолов, който е гостуващ солист на Националния музикален театър „Стефан Македонски“, ще бъде отново професор Хигинс.

Дебют в ролята на полковник Пикъринг ще направи баритонът Йордан Христозов. Басът Костадин Мечков ще се представи в комичната роля на бащата на Илайза – Алфред Дулитъл. Тенорът Яни Николов - също дебютно, ще е в ролята на романтично влюбения младеж Фреди. Мецосопраното Калина Попова ще пресъздаде образа на мисис Пиърс.

Спектакълът под режисурата на доц. др Александър Текелиев е пресъздаден със сценог

В Художествена галерия „Асен и Илия Пейкови“ на 20 август ще бъде представена юбилейната изложба „80 за 80“ на Симеон Спиридонов. Това съобщават организаторите. 

В залите на ХГ “Асен и Илия Пейкови“ ще бъдат показани над 80 творби, повечето от които са рисувани в периода 2023 - 2024г., допълват от галерията. 

Академик Симеон Спиридонов е живописец, график, илюстратор. Носител на наградата на СБХ за карикатура (1967 г.), награда на Министерството на просветата (1979 г.), награда „Хуан Миро” за живопис (1993 г.). Роден 20 август 1944 г. в Севлиево. Завършва специалност Графика и илюстрация в Прага, Чехия. Нарисувал е повече от 2000 карикатури, оформил и илюстрирал над 200 книги, направил е стенописи и фрески в София, Прага, Берлин. Организира над 15 самостоятелни изложби в страната и чужбина - Прага, Лисабон, Париж, Мадрид, Лондон и др. Участва в много национал

Синът на съпругата на норвежкия престолонаследник е бил задържан за нарушаване на съдебно разпореждане да не напуска мястото, на което живее, предаде Франс прес.

Роденият през 1997 г. Мариус Борг Хойби е син на норвежката принцеса Мете Марит от нейна първа връзка. През 2001 г. тя се омъжи на норвежкия престолонаследник, принц Хокон.

Мариус беше арестуван на 4 август заради среднощен спор в апартамента му в Осло и обвинен, че е наранил жена, с която е имал интимна връзка. В началото на септември полицията е получила информация, че Мариус на няколко пъти е установил контакт с жертвата си, която не е желаела подобно нещо. Въз основа на тези сведения полицията му наложи мярка да не се отдалечава от жилището си. Но той е нарушил тази мярка. Полицията открила нож, забит в една от стените в стаята на жертвата на инцидента от 4 август. Подозира се, че Мариус е автор на тази ванд

Изложбата „Разкази от злато и сребро“ на Националния исторически музей (НИМ), която е подготвена специално за 100 годишния юбилей на Държавен културен институт „Културен център „Двореца“ (ДКИ КЦ) Балчик, ще бъде показана от 5 август. 

Експозицията ще бъде разположена в Каменна зала и ще остане в културния институт до 14 октомври. 

В изложбата са включени оригинали на съкровища, както и две копия. Експозицията се състои от 61 предмета, изработени от злато и сребро. Сред предметите има непоказвани до този момент експонати, както и постъпили в последните години във фонда на НИМ. Ще бъдат показани и едни от най-значимите съкровища, открити по нашите земи, посочват от „Двореца“.

България съхранява едни от най-ранните засвидетелствани следи на човешко присъствие на континента. Тук е открито най-ранното обработено злато и най-ранната металургия в света. Част о

„Предпочитам качеството пред количеството и винаги съвсем съзнателно съм се старала да оставя силна следа във всяка една от моите роли. Аз съм много отговорен артист и съм наясно, че моите изпълнения ще останат като препратки към следващите поколения певци и към публиката“, казва сопраното.

Анджела Георгиу разказва и за незабравимите си срещи с български колеги: „На първо място, трябва да спомена Гена Димитрова, пях Лиу с нея в „Турандот“, в Метрополитън опера. Обожавах я и се разбирахме много добре. Срещнах и Николай Гяуров – истински джентълмен и забележителен глас. Орлин Анастасов е друг български певец, когото много харесвам, и с когото сме споделяли сцената. А с Веселина Кацарова съм играла във „Фалстаф“, във Виенската щатсопера. Тя е страхотен колега“.

Започна новото издание на кампанията „Българските посланици на културата“, съобщават инициаторите от Българското национално радио (БНР).

Проектът започва през 2021 г. и се фокусира върху постиженията на изтъкнати писатели, поети, драматурзи, художници, актьори, певци, композитори, кинодейци и представители на танцовото изкуство, които с творчество си са надскочили границата на страната и са я направили разпознаваема в световното културно пространство.

Целта на кампанията е да укрепва българската културна идентичност, като представя през цялата следваща година постиженията на отличените творци пред българите в страната и в чужбина, уточняват от БНР.

До 25 ноември всеки може да изпрати номинация с името на твореца и кратка аргументация. Жури ще избере дванайсет финалисти, чиито имена ще бъдат обявени

Сопраното Йоана Железчева и тенорът Георги Динев ще си партнират в главните роли на операта от три действия на Джакомо Пучини „Мадам Бътерфлай“ на 19 ноември, съобщават от Държавна опера - Бургас.

Двамата солисти ще изпълнят съответно ролите на Мадам Бътерфлай и на Пинкертон. Диригент на спектакъла, режисиран от доц. д-р Александър Текелиев, ще е Иван Кожухаров.

В останалите роли ще се изявят баритонът Александър Крунев като Шарплес и мецосопраното Йоана Кадийска.

В постановката участват и съставите на оркестъра и хора на Държавна опера - Бургас. Автор на сценографията е Борис Стойнов, а художник на костюмите - Цветанка Петкова-Стойнова.

Диригент на хоровия състав ще бъде Александър Чепанов, а концертмайстор на оркестъра ще е Христо Белчев.  

Събитието е поредното, с което културният институт в морския град отбелязва 100-годишни

За втора поредна година се организира Международният хоров фестивал „Земя на славни предци” в Нови пазар, съобщи Наталия Неделчева, секретар на Народно читалище (НЧ) „Христо Ботев – 1872“.

Тя каза, че участие са заявили общо 13 хорови състава, с над 350 хористи от Румъния и България, от градовете Нови пазар, Шумен, Варна, Ловеч, Трявна, Тервел и Гюргево.

Във фестивалната програма са предвидени четири концерта, два на 5 октомври и два на 6 октомври.

„Тази година общините Шумен, Каспичан, Плиска ни съдействат по места, тъй като ще има два фестивални концерта в Мадара, на входа на музея, и в Плиска, в Голямата базилика", допълни Неделчева.

Тя каза още, че на 5 октомври програмата започва сутринта с концерт в храм „Св. Параскева" в Нови пазар, в първата категория на фестивала - църковнославянски песнопения.

Общо 57 филма се състезаваха в деветото издание на фестивала за мобилно кино „Кино в длан”.

Награждаването на победителите в първия в България фестивал за филми, заснети с мобилни телефони, ще се състои на 30 ноември в зала „Сава Доброплодни“ на Народно читалище „Добри Войников – 1856“ в Шумен, съобщиха днес от културната институция.  

Оттам отбелязват, че голямата награда на фестивала по традиция ще бъде връчена от кмета на община Шумен проф. Христо Христов.

Предвидени са награди за най-добър игрален филм, документален и анимационен филм, както и за най-добър филм на значима социална тема. Ще бъдат отличени и филми от новите категории на фестивала – най-добър филм за деца, най-добър филм на тема, свързана с приключения, спорт или екстремни преживявания. В деветото издание на фестивала „Кино в длан" за

Иван Кънев е уникален в нашата живопис, каза изкуствоведът проф. Чавдар Попов на откриването на изложбата „Живопис“ в зала „Васил Геров“ на Националния дарителски фонд „13 века България“. 

По думите на проф. Чавдар Попов Иван Кънев действително показва творчество, което буди възхищение и е едно от високите постижения в нашето изкуство.

„Една от представителните извадки в нашето изкуство“, отбеляза той.

Изкуствоведът подчерта, че колекцията е подредена от автора. Според Попов тази подборка дава една много добра представа за творчеството на Кънев.

Основното, което Иван Кънев подбира като мотиви, е онази архитектура в бита, в ежедневието на човека в България. Това са български пейзажи и основно е липсата на фигури, но ако би имало фигури тук и там, те биха се получили като шум, обясни изкуствоведът.

На въпроса има ли дума, която я определя най-добре като човек, тя отговоря: „Голямо сърце“. Всеки истински артист живее и отдава целия си живот за другите, като винаги поставя другите на първо място и след това мисли за себе си, допълва тя: „Поне така се чувствам аз и така живея живота си“.

Анджела Георгиу , в разговор с Даниел Димитров – за аристократизма и корените, за ролите, към които никога не би пристъпила, и тези, към които винаги ще се връща, за срещите й с Гена Димитрова и Гяуров, за киното и предстоящия юбилей.

Г-жо Георгиу, когато Ви гледах за първи път на живо, бях изумен не само от гласа Ви, но и от Вашия аристократизъм на сцената. Това учи ли се или е вродено?

- Благодаря Ви за комплимента. Аз съм родена с моя глас и с моя талант, и когато съм на сцената, било то в опера или на концерт, съм най-искреният артист. Давам най-доброто от себе си, всичко, на което съм способна в този момент – вокално и артистично. Разбира се, научих доста в музикално отношение – и в гимназията, и в университета, в Букурещ, но целият артистизъм идва отвътре, няма нищо пресметнато или научено. Това е моят начин на живот. Трябва да спомена образованието и съветите, които получих от майка ми, всичко, свързано с женствеността и достойнството, което идва по естествен начин от най-вътрешния свят на човека.

Завръщате ли се към корените си? Кое е най-хубавото, което сте наследила от живота си в Аджуд?

- Продължавам да ходя в родния си град, защото майка ми все още е там. От живота си в  Аджуд наследих начина, по който гоня мечтите и постигам възможно най-добрия резултат във всичко, което правя. Завинаги ще съм благодарна на моето семейство, на моите учители, на моите съседи, защото те бяха първите, които забелязаха, че имам специален талант, моя глас, и направиха всичко възможно да ме подкрепят, за да мога да напусна родния град едва 14-годишна, за да отида в гимназията по музика в Букурещ. Един от най-ценните уроци, които научих, е да помагам искрено на другите – винаги, и никога срещу нещо в замяна, само за доброто на другите.

Някога казвали ли са Ви, че не можете да пеете? 

- Никога. Знаех, че мога да пея от шестгодишна, или дори по-рано. От ранна детска възраст знаех, че моята съдба е музиката и че трябва да стана оперна певица.

Може ли да се каже, че Пучини е „Вашият“ композитор, а музиката му е тази, към която винаги ще се връщате? 

- Мисля, че Пучини пасва идеално на моя глас и че моят глас е създаден, за да пея Пучини – това е взаимна връзка. Иска ми се Пучини да е жив, за да ме чуе и да каже какво мисли за мен. Надявам се, че би бил горд с това как пресъздавам гениалните му партитури и прекрасните му женски образи. Разбира се, обичам да пея и музика на други композитори, но винаги в сърцето ми ще има специално място за Пучини.

„Имам нужда от аплодисментите, както хората имат нужда от вода“, казвате през 2018 г. Все още ли е така? С годините променя ли се отношението Ви към публиката?

- Смятам, че всеки артист има нужда от аплодисменти, от оценка на публиката, и не само. Първите, които ме оценяват като оперен певец, са моите колеги музиканти, като започнем от оркестъра, хора и другите артисти от състава. Те първи ме слушат, по време на репетициите. Ако имам тяхното одобрение и тяхното възхищение, знам, че публиката ще бъде завладяна. Мисля, че всеки истински артист живее и отдава целия си живот за другите, като винаги поставя другите на първо място и след това мисли за себе си. Поне така се чувствам аз и така живея живота си.

Има ли роля, към която никога не бихте пристъпила?

- Има, и тя не е само една, а няколко. В кариерата си съм казвала повече „Не“, отколкото „Да“, и като че ли съм отказвала повече изпълнения от тези, които съм приемала. Това е причината да продължавам да пея и да съм на сцената и днес. Предпочитам качеството пред количеството и винаги съвсем съзнателно съм се старала да оставя силна следа във всяка една от моите роли, независимо дали говорим за Виолета, Мими, Тоска, Жулиета, Маргарита, Адина, Амелия, Неда или Адриана Лекуврьор. Аз съм много отговорен артист и съм наясно, че моите изпълнения ще останат като препратки към следващите поколения певци и към публиката.

А ако говорим за ролите в живота, там по-лесно ли се правят избори?

- Изборите никога не са лесни, като цяло. Родена съм с инстинкт и особено що се отнася до изкуството, винаги съм следвала инстинкта си. Изглежда, че винаги съм бил права и дори да сгреша, приемам го. Предпочитам да бъда себе си и никога да не копирам някой друг. Трябва да имате и късмет, за да срещнете правилните хора в точното време – в живота си и по време на кариерата си. Животът е сложен, както и кариерата на международен артист, но аз съм благодарна за всичко – и за хората в живота ми, които ме обичат и подкрепят с цялото си сърце. Благословена съм да ги имам в живота си.

Изкушава ли Ви светът на киното? В какъв филм бихте участвала? 

- Щастлива съм, че имах възможността да участвам в два оперни филма, единият е „Тоска“, а другият – „Ромео и Жулиета“. Днес вече никой не прави оперни филми и мисля, че това е жалко... Обичам киното, много съм запалена по филмите и актьорите, някои от тях са ми и приятели. Светът на киното, подобно света на операта, е завладяващ свят, без граници и множество интерпретации. Никога не съм мислила да играя във филм, освен ако не е оперен... Но ако трябваше да участвам в такъв, бих искала да е романтичен и исторически.

Имате ли незабравими, вълнуващи срещи с български колеги-певци?

- Да! На първо място, трябва да спомена Гена Димитрова, пях Лиу с нея в „Турандот“, в Метрополитън опера. Обожавах я и се разбирахме много добре. Бяхме прекрасен екип тогава. Срещнах и Николай Гяуров, беше истински джентълмен и забележителен глас. Орлин Анастасов е друг български певец, когото много харесвам, и с когото сме споделяли сцената. А с Веселина Кацарова съм играла във „Фалстаф“, във Виенската щатсопера. Тя е страхотен колега.

Как ще отбележите красивия юбилей, който Ви предстои догодина?

- Все още не знам, но сигурно ще е на сцената и заедно с любимите ми хора. Никога не мисля за числа. Приемам всеки деня акъв, какъвто е, и съм благодарна за всичко в живота си.

Има ли дума, която Ви определя най-дборе като човек?

- Голямо сърце.

Как бихте продължила изречението „Аз съм човек, който обича...“?

- Аз съм човек, който обича да обича. 

Анджела Георгиу е родена на 7 септември 1965 г. в Румъния. Започва своя възход към световната слава с дебюта си в Кралския оперен театър в Лондон през 1992 г., където пее Мими в „Бохеми“. През същата година дебютира в Метрополитен опера, в Ню Йорк, и във Виенската държавна опера. В „Ковънт гардън“ през 1994 г. изпява за пръв път своята високо оценена роля на Виолета в „Травиата“, когато за първи път в телевизионната и оперната история Би Би Си прави промени в програмата си, за да излъчи операта на живо. На една репетиция диригентът Дьорд Шолти разказва: „Сълзите ми потекоха. Наложи се да изляза. Това чудесно момиче може всичко“. Спектакълът е заснет и записан от звукозаписната компания „Дека“. Пресата и периодичните издания отбелязват, че „се е родила звезда“. Оттогава Анджела Георгиу е постоянно търсен изпълнител на оперните сцени и концертните зали по света.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Първото си постоянно шоу в Европа на „Сирк дю Солей“ ще започне в Берлин през ноември 2025 г.
Банан, провъзгласен за произведение на изкуството, беше продаден за 6,2 милиона долара на търг на "Сотбис" в Ню Йорк
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Авансцена
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Творчески отражения
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.