NRD Начало
Сряда, 13 Ноември 2024
Начало Творчески отражения Анджела Георгиу: Отказвала съм повече изпълнения от тези, които съм приемала
5147
Творчески отражения

Анджела Георгиу: Отказвала съм повече изпълнения от тези, които съм приемала

В кариерата си съм казвала повече „Не“, отколкото „Да“. Отказвала съм повече изпълнения от тези, които съм приемала. Това е причината да продължавам да пея и да съм на сцената и днес. Това казва световната оперна прима Анджела Георгиу, броени часове преди оперната гала, заедно с Националния филхармоничен оркестър и диригента Найден Тодоров

| 09 Ноември 2024, 12:54 ч.
Анджела Георгиу: Отказвала съм повече изпълнения от тези, които съм приемала
Анджела Георгиу: Отказвала съм повече изпълнения от тези, които съм приемала
Снимка © Софийска филхармония

В кариерата си съм казвала повече „Не“, отколкото „Да“. Отказвала съм повече изпълнения от тези, които съм приемала. Това е причината да продължавам да пея и да съм на сцената и днес.

Бурни, продължителни аплаузи получи Софийската филхармония при своя дебют в престижната концертна зала „Концертгебау“ в Амстердам, информират от филхармонията.

Водени от маестро Найден Тодоров, филхармониците са представили Концерт за цигулка The Butterfly Lovers от Чен Ганг/Хе Жанао, Концерт за пиано и оркестър №2 от Сергей Рахманинов и Симфония №9 в ми минор „Из новия свят“ от Антонин Дворжак. 

Солисти на вечерта са били 11-годишната цигуларката Шери Це и пианистката Ширан Уанг. 

Напълно разпродадената зала скочи на крака в края на концерта и възнагради състава с продължителни аплаузи след изпълнението на симфонията „Из новия свят“, коментират от филхармонията.

По думите им сред публи

Спектакълът „Червената шапчица“ на Държавен куклен театър (ДКТ) - Видин е селектиран за участие в програмата на международния куклен фестивал на открито „Дни на куклите“ в морската градина на Бургас. Това е поредно участие на видинският куклен театър във фестивала, съобщиха от културната институция.

Пиесата „Червената шапчица“ ще се играе два пъти на откритата сцена „Охлюва“. Драматизацията и режисурата са дело на Мая и Митко Димитрови, сценография и кукли - Елена Цонкова, композитор е Петко Т. Манчев. Участват актьорите Аделина Иванова и Красимир Колев, напомнят от театъра.

В началото на юли Видинският куклен театър участва в седмото издание на кукления фестивал за всички възрасти „Шарено петле“ в Плевен с марионетния спектакъл „Цирк Мираж“. 

В периода от 25 август до 1 септември театърът гостува с пет представления на същия спектакъл по време на международ

Под знака на неприкривани емоции, споделени спомени и нови приятелства премина артистичната среща с изложба в Ямбол, посветена на 145 години от установяването на дипломатически отношения между България и Италия.

Вечерта, наречена „Ямболски истории: италиански щрихи”, събра класически музикант от Италия с ямболски корени, местни дейци на културата и изпълнители, както и военнослужещи от Многофункционалната бойна група с рамкова държава Италия.

Гости на събитието бяха почетният консул на Република Италия във Варна Антонио Таркуинио, съветникът по културната дейност към почетното консулство Димитър Стойнов, заместник-областният управител на Ямбол Орхан Юсеинов, заместник-кметът на община Ямбол Енчо Керязов, ръководители на културни институти в града и много граждани.

Публиката имаше възможност да се потопи в личните истории на неколцина ямболци от нача

Артистичната двойка Любен Генов и Мария Райчева се представя за първи път с изложба във Варна. В галерия „Ларго“ те изследват взаимоотношенията между морето и брега с поредица живописни платна, създадени в последната година специално за изявата им.

Провокацията идва от комуникацията между галериста и художника. Това е една много важна връзка, която не бива да се подценява, сподели Любен Генов. Уговорката за изложбата е отдавна. Някои от нещата са рисувани през пролетта и лятото, а последните и през есента, защото този сезон е много вълнуващ и вдъхновяващ. 

Тъй като сме гости във Варна, бе логично да се опитаме да направим нещо тематично за взаимоотношенията между морето и брега, тази вечна провокация за всеки творец. Темата ни е вълнувала и преди, а сега се връщаме към нея, каза Генов, който представя само нови творби. 

Според него морето

В Художествена галерия „Николай Павлович“ в Свищов бе открита 47-ма изложба на местни художници, традиционна за септемврийските празници на града „Свищовски лозници“. Тази година в експозицията участват 26 автори, като са подредени повече от 50 творби. Произведенията са събрани в каталог – специално издание, който бе раздаден на посетителите на изложбата.

Директорът на галерията Таня Ликова представи авторите, сред които са Александър Божинов, Николай Павлович, Николай Гърков, Пламен Терзиев и други. Тя припомни, че през месец април Свищов загуби твореца Ангел Ботев, който в младежките си години активно се включва в обществения и културен живот на града. Той е инициатор и художествен оформител в продължение на години на празника „На гроздобер в Свищов“, който продължава и до днес под надслов „Свищовски лозници“. Ботев е удо

Това казва световната оперна прима Анджела Георгиу, броени часове преди оперната гала, заедно с Националния филхармоничен оркестър и диригента Найден Тодоров. Събитието е на 10 ноември в зала „България“.

„Предпочитам качеството пред количеството и винаги съвсем съзнателно съм се старала да оставя силна следа във всяка една от моите роли. Аз съм много отговорен артист и съм наясно, че моите изпълнения ще останат като препратки към следващите поколения певци и към публиката“, казва сопраното.

Анджела Георгиу разказва и за незабравимите си срещи с български колеги: „На първо място, трябва да спомена Гена Димитрова, пях Лиу с нея в „Турандот“, в Метрополитън опера. Обожавах я и се разбирахме много добре. Срещнах и Николай Гяуров – истински джентълмен и забележителен глас. Орлин Анастасов е друг български певец, когото много харесвам, и с когото сме споделяли сцената. А с Веселина Кацарова съм играла във „Фалстаф“, във Виенската щатсопера. Тя е страхотен колега“.

На въпроса има ли дума, която я определя най-добре като човек, тя отговоря: „Голямо сърце“. Всеки истински артист живее и отдава целия си живот за другите, като винаги поставя другите на първо място и след това мисли за себе си, допълва тя: „Поне така се чувствам аз и така живея живота си“.

Анджела Георгиу , в разговор с Даниел Димитров – за аристократизма и корените, за ролите, към които никога не би пристъпила, и тези, към които винаги ще се връща, за срещите й с Гена Димитрова и Гяуров, за киното и предстоящия юбилей.

Вокалистът на рок групата „Рейдиохед“ (Radiohead) Том Йорк се скара с мъж с пропалестински възгледи по време на концерт в Мелбърн, Австралия, предаде АФП. 

Докато певецът и автор на песни е изнасял самостоятелно представление, един от зрителите го е конфронтирал по темата за войната в Газа: „Колко мъртви деца ще са ви нужни, за да осъдите геноцида в Газа?“ Йорк го е подканил да се качи при него на сцената, като е казал: „Не стой там като страхливец, а ела тук и ми го кажи в очите“.

Йорк е напуснал сцената за кратко, но се е върнал няколко минути по-късно, за да изпълни Karma Police - хит на „Рейдиохед“, издаден през 1997 г. 

През 2017 г. британската група бе подложена на натиск да отмени концерт в Израел. Тогава Йорк каза, че „да свириш в дадена страна не означава непременно, че подкрепяш нейното п

Европейски художници от Ренесанса до модерно изкуство са представени в изложбата „Европейска живопис“, която бе открита днес в залите на Регионалната библиотека „Н. Вранчев“ в Смолян.

Експозицията е част от програмата, с която библиотеката се включва в инициативата Европейски дни на наследството.

Избраните репродукции от фонда на отдел „Изкуство“ на библиотеката показват различни стилове и епохи, посочи при откриването Василена Георгиева от отдел „Изкуство“.  

Представени са творби на Ван Гог, Рембранд, Гоя, Тициан, Дюрер, Климт, Владимир Димитров-Майстора, Цанко Лавренов. Наред с репродукциите са показани албуми и литература за известни европейски художници.

Регионалната библиотека представя четири тематични изложби по повод Европейските дни на наследството, които тази година са с водеща тема „

Рапърът Нели е арестуван по подозрение в притежание на наркотици по време на престой в казино в района на Сейнт Луис, съобщи АП.

Полицейски патрул от Мисури е открил у изпълнителя четири таблетки екстази. 49-годишният рапър и актьор е задържан в предградие на Сейнт Луис в 04:45 ч. местно време. 

Говорителят на Нели не направи коментар. 

Нели, чието рождено име е Корнъл Хайнс Втори, е израснал в района на Сейнт Луис. Той е трикратен носител на "Грами" и е познат с хитове като Hot in Herre и Just A Dream. Нели има четири хита номер едно в класацията на "Билборд" и е носител на девет награди на изданието. Той имаше и поредица съвместни изпълнения с Джанет Джексън като специален гост на турнето й. 

Освен с музикалните си изяви Нели е известен и с участието във филми и телевизионни сериали. През април той и певицата и актриса Ашанти обявиха, ч

Българска оперна прима Красимира Стоянова ще изпълни утре, 12 октомври, в Ла Скала в Милано ролята на Маршалката в операта „Кавалерът на розата“ от Рихард Щраус, съобщиха от екипа на певицата.

Красимира Стоянова прави своя триумфален дебют в тази роля на Летния музикален фестивал в Залцбург през 2014 г.  в посветената на 150-ата годишнина от рождението на Рихард Щраус постановка на „Кавалерът на розата“. Спектакълът се играе на Залцбургския музикален фестивал и през лятото на 2015 г.  

През 2016 г. Красимира Стоянова представя своята интерпретация на Маршалката за първи път и пред виенска публика, както и в Миланската скала.

Музикалните критици определят „елегантното, аристократично и изтънчено вокално и артистично изграждане на образа като запазена марка на Красимира Стоянова“ в тази роля.

„Тя е най-д

Русенският театър ще представи премиерата на спектакъла "Бифем" - по пиесата на Людмила Петрушевская, утре вечер в крайдунавския град. Това съобщи директорът на културния институт Боян Иванов. 

Той обясни, че това е втора премиера на Русенския театър за сезона. "Пиесата е много атрактивна и е интересно как ще бъде посрещната от публиката", каза Боян Иванов. 

Режисьор на спектакъла е Ростислав Георгиев. Той е победител в конкурса за млад театрален режисьор "Слави Шкаров" през 2022 година, с което е спечелил правото да постави пиеса по свой избор на сцената на Русенския театър.

По думите на Георгиев спектакълът поставя голямата тема за взаимоотношенията между майка и дъщеря, между две поколения, между две различни гледни точки за живота. "През историите на двете жени всеки може да се замисли за взаимоотношенията си със своите близки", каза още младият р

Г-жо Георгиу, когато Ви гледах за първи път на живо, бях изумен не само от гласа Ви, но и от Вашия аристократизъм на сцената. Това учи ли се или е вродено?

- Благодаря Ви за комплимента. Аз съм родена с моя глас и с моя талант, и когато съм на сцената, било то в опера или на концерт, съм най-искреният артист. Давам най-доброто от себе си, всичко, на което съм способна в този момент – вокално и артистично. Разбира се, научих доста в музикално отношение – и в гимназията, и в университета, в Букурещ, но целият артистизъм идва отвътре, няма нищо пресметнато или научено. Това е моят начин на живот. Трябва да спомена образованието и съветите, които получих от майка ми, всичко, свързано с женствеността и достойнството, което идва по естествен начин от най-вътрешния свят на човека.

Завръщате ли се към корените си? Кое е най-хубавото, което сте наследила от живота си в Аджуд?

- Продължавам да ходя в родния си град, защото майка ми все още е там. От живота си в  Аджуд наследих начина, по който гоня мечтите и постигам възможно най-добрия резултат във всичко, което правя. Завинаги ще съм благодарна на моето семейство, на моите учители, на моите съседи, защото те бяха първите, които забелязаха, че имам специален талант, моя глас, и направиха всичко възможно да ме подкрепят, за да мога да напусна родния град едва 14-годишна, за да отида в гимназията по музика в Букурещ. Един от най-ценните уроци, които научих, е да помагам искрено на другите – винаги, и никога срещу нещо в замяна, само за доброто на другите.

Някога казвали ли са Ви, че не можете да пеете? 

- Никога. Знаех, че мога да пея от шестгодишна, или дори по-рано. От ранна детска възраст знаех, че моята съдба е музиката и че трябва да стана оперна певица.

Може ли да се каже, че Пучини е „Вашият“ композитор, а музиката му е тази, към която винаги ще се връщате? 

- Мисля, че Пучини пасва идеално на моя глас и че моят глас е създаден, за да пея Пучини – това е взаимна връзка. Иска ми се Пучини да е жив, за да ме чуе и да каже какво мисли за мен. Надявам се, че би бил горд с това как пресъздавам гениалните му партитури и прекрасните му женски образи. Разбира се, обичам да пея и музика на други композитори, но винаги в сърцето ми ще има специално място за Пучини.

„Имам нужда от аплодисментите, както хората имат нужда от вода“, казвате през 2018 г. Все още ли е така? С годините променя ли се отношението Ви към публиката?

- Смятам, че всеки артист има нужда от аплодисменти, от оценка на публиката, и не само. Първите, които ме оценяват като оперен певец, са моите колеги музиканти, като започнем от оркестъра, хора и другите артисти от състава. Те първи ме слушат, по време на репетициите. Ако имам тяхното одобрение и тяхното възхищение, знам, че публиката ще бъде завладяна. Мисля, че всеки истински артист живее и отдава целия си живот за другите, като винаги поставя другите на първо място и след това мисли за себе си. Поне така се чувствам аз и така живея живота си.

Има ли роля, към която никога не бихте пристъпила?

- Има, и тя не е само една, а няколко. В кариерата си съм казвала повече „Не“, отколкото „Да“, и като че ли съм отказвала повече изпълнения от тези, които съм приемала. Това е причината да продължавам да пея и да съм на сцената и днес. Предпочитам качеството пред количеството и винаги съвсем съзнателно съм се старала да оставя силна следа във всяка една от моите роли, независимо дали говорим за Виолета, Мими, Тоска, Жулиета, Маргарита, Адина, Амелия, Неда или Адриана Лекуврьор. Аз съм много отговорен артист и съм наясно, че моите изпълнения ще останат като препратки към следващите поколения певци и към публиката.

А ако говорим за ролите в живота, там по-лесно ли се правят избори?

- Изборите никога не са лесни, като цяло. Родена съм с инстинкт и особено що се отнася до изкуството, винаги съм следвала инстинкта си. Изглежда, че винаги съм бил права и дори да сгреша, приемам го. Предпочитам да бъда себе си и никога да не копирам някой друг. Трябва да имате и късмет, за да срещнете правилните хора в точното време – в живота си и по време на кариерата си. Животът е сложен, както и кариерата на международен артист, но аз съм благодарна за всичко – и за хората в живота ми, които ме обичат и подкрепят с цялото си сърце. Благословена съм да ги имам в живота си.

Изкушава ли Ви светът на киното? В какъв филм бихте участвала? 

- Щастлива съм, че имах възможността да участвам в два оперни филма, единият е „Тоска“, а другият – „Ромео и Жулиета“. Днес вече никой не прави оперни филми и мисля, че това е жалко... Обичам киното, много съм запалена по филмите и актьорите, някои от тях са ми и приятели. Светът на киното, подобно света на операта, е завладяващ свят, без граници и множество интерпретации. Никога не съм мислила да играя във филм, освен ако не е оперен... Но ако трябваше да участвам в такъв, бих искала да е романтичен и исторически.

Имате ли незабравими, вълнуващи срещи с български колеги-певци?

- Да! На първо място, трябва да спомена Гена Димитрова, пях Лиу с нея в „Турандот“, в Метрополитън опера. Обожавах я и се разбирахме много добре. Бяхме прекрасен екип тогава. Срещнах и Николай Гяуров, беше истински джентълмен и забележителен глас. Орлин Анастасов е друг български певец, когото много харесвам, и с когото сме споделяли сцената. А с Веселина Кацарова съм играла във „Фалстаф“, във Виенската щатсопера. Тя е страхотен колега.

Как ще отбележите красивия юбилей, който Ви предстои догодина?

- Все още не знам, но сигурно ще е на сцената и заедно с любимите ми хора. Никога не мисля за числа. Приемам всеки деня акъв, какъвто е, и съм благодарна за всичко в живота си.

Има ли дума, която Ви определя най-дборе като човек?

- Голямо сърце.

Как бихте продължила изречението „Аз съм човек, който обича...“?

- Аз съм човек, който обича да обича. 

Анджела Георгиу е родена на 7 септември 1965 г. в Румъния. Започва своя възход към световната слава с дебюта си в Кралския оперен театър в Лондон през 1992 г., където пее Мими в „Бохеми“. През същата година дебютира в Метрополитен опера, в Ню Йорк, и във Виенската държавна опера. В „Ковънт гардън“ през 1994 г. изпява за пръв път своята високо оценена роля на Виолета в „Травиата“, когато за първи път в телевизионната и оперната история Би Би Си прави промени в програмата си, за да излъчи операта на живо. На една репетиция диригентът Дьорд Шолти разказва: „Сълзите ми потекоха. Наложи се да изляза. Това чудесно момиче може всичко“. Спектакълът е заснет и записан от звукозаписната компания „Дека“. Пресата и периодичните издания отбелязват, че „се е родила звезда“. Оттогава Анджела Георгиу е постоянно търсен изпълнител на оперните сцени и концертните зали по света.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Симфониета – Враца ще представи концерт под надслов „Марио Хосен и приятели“
Романтика и приказен свят очакват гостите на концерта на Симфониета – Враца под надслов „Марио Хосен и приятели“, разказа българският цигулар Марио Хосен. На сце ...
Софийската опера поставя „Красива птичка с цвят зелен“ в духа на комедия дел арте
Музикалната приказка „Зелената птица“ разказва за любовта по пиесата „Красива птичка с цвят зелен“ на Карло Гоци ще има премиера на 27 ноември в Софийската ...
Юлиан Табаков: Хората убиват духа и трупат материя, която ги изсушава отвътре
Художникът и сценограф Юлиан Табаков представя във Варна своя проект „Виждам те“, който се състои от три серии - рисунки със заглавие „Виждам те“, пространс ...
Крис Гран поема по нов път с новата си песен „Промяната“
Крис Гран поема по нов път с новата си песен „Промяната“, разказват от екипа на младия изпълнител. По думите им песента е пикантна смесица от класическо поп звучене с ...
"Световното кино в музика" в Своге
Плевенска филхармония и екипът на Хилда Казасян ще представят на 14 ноември в Народно читалище "Градище" в Своге концерт-спектакъла "Световното кино в музика", съобщиха от екипа на ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Греди Асса: Времето няма значение, има значение произведението
Разглеждам картините от изложбата „През времето“ като процеп, през който наблюдавам света. Това каза Греди Асса, който тази вечер откри новата си eкспозиция в столичнат ...
Реставрация на картината „Нощна стража“ на Рембранд започна в музея „Райксмузеум“
Реставрация на творбата „Нощна стража“, създадена през 1642 г. от нидерландския художник Рембранд ван Рейн, започна пред посетителите на музея „Райксмузеум“ ...
Стефан Н. Щерев и Иво Милев тръгват „По следите на Михайло Парашчук“
Фотоизложба, посветена на творчество на украинския скулптор Михайло Парашчук, дело на Стефан Н. Щерев и Иво Милев, ще бъдат показани в Централно фоайе на Ректората на Софийския уни ...
Еминем, Шерил Кроу, Джанет Джексън, Аланис Морисет са сред номинираните за Залата на славата на авторите на песни
Еминем, Бой Джордж, Джордж Клинтън, Шерил Кроу, Джанет Джаксън, Аланис Морисет, а също групите „Дуби брадърс“ и N.W.A са сред номинираните за Залата на славата на автор ...
12-ата „Нощ на театрите“
Близо сто събития в тринадесет града ще има в 12-ата „Нощ на театрите“. Предвидени са спектакли, изложби, импро театър, уъркшопи и Live студия в София, Пловдив, Варна, ...
Тикер в 06:00 ч.
Разглеждам картините от изложбата „През времето“ като процеп, през к ...
Начало Творчески отражения
5147
Творчески отражения

Анджела Георгиу: Отказвала съм повече изпълнения от тези, които съм приемала

В кариерата си съм казвала повече „Не“, отколкото „Да“.Отказвала съм повече изпълнения от тези, които съм приемала.

| 09 Ноември 2024, 12:54 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Анджела Георгиу: Отказвала съм повече изпълнения от тези, които съм приемала
Анджела Георгиу: Отказвала съм повече изпълнения от тези, които съм приемала
Снимка © Софийска филхармония

В кариерата си съм казвала повече „Не“, отколкото „Да“. Отказвала съм повече изпълнения от тези, които съм приемала. Това е причината да продължавам да пея и да съм на сцената и днес.

Това казва световната оперна прима Анджела Георгиу, броени часове преди оперната гала, заедно с Националния филхармоничен оркестър и диригента Найден Тодоров. Събитието е на 10 ноември в зала „България“.

Бурни, продължителни аплаузи получи Софийската филхармония при своя дебют в престижната концертна зала „Концертгебау“ в Амстердам, информират от филхармонията.

Водени от маестро Найден Тодоров, филхармониците са представили Концерт за цигулка The Butterfly Lovers от Чен Ганг/Хе Жанао, Концерт за пиано и оркестър №2 от Сергей Рахманинов и Симфония №9 в ми минор „Из новия свят“ от Антонин Дворжак. 

Солисти на вечерта са били 11-годишната цигуларката Шери Це и пианистката Ширан Уанг. 

Напълно разпродадената зала скочи на крака в края на концерта и възнагради състава с продължителни аплаузи след изпълнението на симфонията „Из новия свят“, коментират от филхармонията.

По думите им сред публи

Спектакълът „Червената шапчица“ на Държавен куклен театър (ДКТ) - Видин е селектиран за участие в програмата на международния куклен фестивал на открито „Дни на куклите“ в морската градина на Бургас. Това е поредно участие на видинският куклен театър във фестивала, съобщиха от културната институция.

Пиесата „Червената шапчица“ ще се играе два пъти на откритата сцена „Охлюва“. Драматизацията и режисурата са дело на Мая и Митко Димитрови, сценография и кукли - Елена Цонкова, композитор е Петко Т. Манчев. Участват актьорите Аделина Иванова и Красимир Колев, напомнят от театъра.

В началото на юли Видинският куклен театър участва в седмото издание на кукления фестивал за всички възрасти „Шарено петле“ в Плевен с марионетния спектакъл „Цирк Мираж“. 

В периода от 25 август до 1 септември театърът гостува с пет представления на същия спектакъл по време на международ

Под знака на неприкривани емоции, споделени спомени и нови приятелства премина артистичната среща с изложба в Ямбол, посветена на 145 години от установяването на дипломатически отношения между България и Италия.

Вечерта, наречена „Ямболски истории: италиански щрихи”, събра класически музикант от Италия с ямболски корени, местни дейци на културата и изпълнители, както и военнослужещи от Многофункционалната бойна група с рамкова държава Италия.

Гости на събитието бяха почетният консул на Република Италия във Варна Антонио Таркуинио, съветникът по културната дейност към почетното консулство Димитър Стойнов, заместник-областният управител на Ямбол Орхан Юсеинов, заместник-кметът на община Ямбол Енчо Керязов, ръководители на културни институти в града и много граждани.

Публиката имаше възможност да се потопи в личните истории на неколцина ямболци от нача

Артистичната двойка Любен Генов и Мария Райчева се представя за първи път с изложба във Варна. В галерия „Ларго“ те изследват взаимоотношенията между морето и брега с поредица живописни платна, създадени в последната година специално за изявата им.

Провокацията идва от комуникацията между галериста и художника. Това е една много важна връзка, която не бива да се подценява, сподели Любен Генов. Уговорката за изложбата е отдавна. Някои от нещата са рисувани през пролетта и лятото, а последните и през есента, защото този сезон е много вълнуващ и вдъхновяващ. 

Тъй като сме гости във Варна, бе логично да се опитаме да направим нещо тематично за взаимоотношенията между морето и брега, тази вечна провокация за всеки творец. Темата ни е вълнувала и преди, а сега се връщаме към нея, каза Генов, който представя само нови творби. 

Според него морето

В Художествена галерия „Николай Павлович“ в Свищов бе открита 47-ма изложба на местни художници, традиционна за септемврийските празници на града „Свищовски лозници“. Тази година в експозицията участват 26 автори, като са подредени повече от 50 творби. Произведенията са събрани в каталог – специално издание, който бе раздаден на посетителите на изложбата.

Директорът на галерията Таня Ликова представи авторите, сред които са Александър Божинов, Николай Павлович, Николай Гърков, Пламен Терзиев и други. Тя припомни, че през месец април Свищов загуби твореца Ангел Ботев, който в младежките си години активно се включва в обществения и културен живот на града. Той е инициатор и художествен оформител в продължение на години на празника „На гроздобер в Свищов“, който продължава и до днес под надслов „Свищовски лозници“. Ботев е удо

„Предпочитам качеството пред количеството и винаги съвсем съзнателно съм се старала да оставя силна следа във всяка една от моите роли. Аз съм много отговорен артист и съм наясно, че моите изпълнения ще останат като препратки към следващите поколения певци и към публиката“, казва сопраното.

Анджела Георгиу разказва и за незабравимите си срещи с български колеги: „На първо място, трябва да спомена Гена Димитрова, пях Лиу с нея в „Турандот“, в Метрополитън опера. Обожавах я и се разбирахме много добре. Срещнах и Николай Гяуров – истински джентълмен и забележителен глас. Орлин Анастасов е друг български певец, когото много харесвам, и с когото сме споделяли сцената. А с Веселина Кацарова съм играла във „Фалстаф“, във Виенската щатсопера. Тя е страхотен колега“.

Вокалистът на рок групата „Рейдиохед“ (Radiohead) Том Йорк се скара с мъж с пропалестински възгледи по време на концерт в Мелбърн, Австралия, предаде АФП. 

Докато певецът и автор на песни е изнасял самостоятелно представление, един от зрителите го е конфронтирал по темата за войната в Газа: „Колко мъртви деца ще са ви нужни, за да осъдите геноцида в Газа?“ Йорк го е подканил да се качи при него на сцената, като е казал: „Не стой там като страхливец, а ела тук и ми го кажи в очите“.

Йорк е напуснал сцената за кратко, но се е върнал няколко минути по-късно, за да изпълни Karma Police - хит на „Рейдиохед“, издаден през 1997 г. 

През 2017 г. британската група бе подложена на натиск да отмени концерт в Израел. Тогава Йорк каза, че „да свириш в дадена страна не означава непременно, че подкрепяш нейното п

Европейски художници от Ренесанса до модерно изкуство са представени в изложбата „Европейска живопис“, която бе открита днес в залите на Регионалната библиотека „Н. Вранчев“ в Смолян.

Експозицията е част от програмата, с която библиотеката се включва в инициативата Европейски дни на наследството.

Избраните репродукции от фонда на отдел „Изкуство“ на библиотеката показват различни стилове и епохи, посочи при откриването Василена Георгиева от отдел „Изкуство“.  

Представени са творби на Ван Гог, Рембранд, Гоя, Тициан, Дюрер, Климт, Владимир Димитров-Майстора, Цанко Лавренов. Наред с репродукциите са показани албуми и литература за известни европейски художници.

Регионалната библиотека представя четири тематични изложби по повод Европейските дни на наследството, които тази година са с водеща тема „

Рапърът Нели е арестуван по подозрение в притежание на наркотици по време на престой в казино в района на Сейнт Луис, съобщи АП.

Полицейски патрул от Мисури е открил у изпълнителя четири таблетки екстази. 49-годишният рапър и актьор е задържан в предградие на Сейнт Луис в 04:45 ч. местно време. 

Говорителят на Нели не направи коментар. 

Нели, чието рождено име е Корнъл Хайнс Втори, е израснал в района на Сейнт Луис. Той е трикратен носител на "Грами" и е познат с хитове като Hot in Herre и Just A Dream. Нели има четири хита номер едно в класацията на "Билборд" и е носител на девет награди на изданието. Той имаше и поредица съвместни изпълнения с Джанет Джексън като специален гост на турнето й. 

Освен с музикалните си изяви Нели е известен и с участието във филми и телевизионни сериали. През април той и певицата и актриса Ашанти обявиха, ч

Българска оперна прима Красимира Стоянова ще изпълни утре, 12 октомври, в Ла Скала в Милано ролята на Маршалката в операта „Кавалерът на розата“ от Рихард Щраус, съобщиха от екипа на певицата.

Красимира Стоянова прави своя триумфален дебют в тази роля на Летния музикален фестивал в Залцбург през 2014 г.  в посветената на 150-ата годишнина от рождението на Рихард Щраус постановка на „Кавалерът на розата“. Спектакълът се играе на Залцбургския музикален фестивал и през лятото на 2015 г.  

През 2016 г. Красимира Стоянова представя своята интерпретация на Маршалката за първи път и пред виенска публика, както и в Миланската скала.

Музикалните критици определят „елегантното, аристократично и изтънчено вокално и артистично изграждане на образа като запазена марка на Красимира Стоянова“ в тази роля.

„Тя е най-д

Русенският театър ще представи премиерата на спектакъла "Бифем" - по пиесата на Людмила Петрушевская, утре вечер в крайдунавския град. Това съобщи директорът на културния институт Боян Иванов. 

Той обясни, че това е втора премиера на Русенския театър за сезона. "Пиесата е много атрактивна и е интересно как ще бъде посрещната от публиката", каза Боян Иванов. 

Режисьор на спектакъла е Ростислав Георгиев. Той е победител в конкурса за млад театрален режисьор "Слави Шкаров" през 2022 година, с което е спечелил правото да постави пиеса по свой избор на сцената на Русенския театър.

По думите на Георгиев спектакълът поставя голямата тема за взаимоотношенията между майка и дъщеря, между две поколения, между две различни гледни точки за живота. "През историите на двете жени всеки може да се замисли за взаимоотношенията си със своите близки", каза още младият р

На въпроса има ли дума, която я определя най-добре като човек, тя отговоря: „Голямо сърце“. Всеки истински артист живее и отдава целия си живот за другите, като винаги поставя другите на първо място и след това мисли за себе си, допълва тя: „Поне така се чувствам аз и така живея живота си“.

Анджела Георгиу , в разговор с Даниел Димитров – за аристократизма и корените, за ролите, към които никога не би пристъпила, и тези, към които винаги ще се връща, за срещите й с Гена Димитрова и Гяуров, за киното и предстоящия юбилей.

Г-жо Георгиу, когато Ви гледах за първи път на живо, бях изумен не само от гласа Ви, но и от Вашия аристократизъм на сцената. Това учи ли се или е вродено?

- Благодаря Ви за комплимента. Аз съм родена с моя глас и с моя талант, и когато съм на сцената, било то в опера или на концерт, съм най-искреният артист. Давам най-доброто от себе си, всичко, на което съм способна в този момент – вокално и артистично. Разбира се, научих доста в музикално отношение – и в гимназията, и в университета, в Букурещ, но целият артистизъм идва отвътре, няма нищо пресметнато или научено. Това е моят начин на живот. Трябва да спомена образованието и съветите, които получих от майка ми, всичко, свързано с женствеността и достойнството, което идва по естествен начин от най-вътрешния свят на човека.

Завръщате ли се към корените си? Кое е най-хубавото, което сте наследила от живота си в Аджуд?

- Продължавам да ходя в родния си град, защото майка ми все още е там. От живота си в  Аджуд наследих начина, по който гоня мечтите и постигам възможно най-добрия резултат във всичко, което правя. Завинаги ще съм благодарна на моето семейство, на моите учители, на моите съседи, защото те бяха първите, които забелязаха, че имам специален талант, моя глас, и направиха всичко възможно да ме подкрепят, за да мога да напусна родния град едва 14-годишна, за да отида в гимназията по музика в Букурещ. Един от най-ценните уроци, които научих, е да помагам искрено на другите – винаги, и никога срещу нещо в замяна, само за доброто на другите.

Някога казвали ли са Ви, че не можете да пеете? 

- Никога. Знаех, че мога да пея от шестгодишна, или дори по-рано. От ранна детска възраст знаех, че моята съдба е музиката и че трябва да стана оперна певица.

Може ли да се каже, че Пучини е „Вашият“ композитор, а музиката му е тази, към която винаги ще се връщате? 

- Мисля, че Пучини пасва идеално на моя глас и че моят глас е създаден, за да пея Пучини – това е взаимна връзка. Иска ми се Пучини да е жив, за да ме чуе и да каже какво мисли за мен. Надявам се, че би бил горд с това как пресъздавам гениалните му партитури и прекрасните му женски образи. Разбира се, обичам да пея и музика на други композитори, но винаги в сърцето ми ще има специално място за Пучини.

„Имам нужда от аплодисментите, както хората имат нужда от вода“, казвате през 2018 г. Все още ли е така? С годините променя ли се отношението Ви към публиката?

- Смятам, че всеки артист има нужда от аплодисменти, от оценка на публиката, и не само. Първите, които ме оценяват като оперен певец, са моите колеги музиканти, като започнем от оркестъра, хора и другите артисти от състава. Те първи ме слушат, по време на репетициите. Ако имам тяхното одобрение и тяхното възхищение, знам, че публиката ще бъде завладяна. Мисля, че всеки истински артист живее и отдава целия си живот за другите, като винаги поставя другите на първо място и след това мисли за себе си. Поне така се чувствам аз и така живея живота си.

Има ли роля, към която никога не бихте пристъпила?

- Има, и тя не е само една, а няколко. В кариерата си съм казвала повече „Не“, отколкото „Да“, и като че ли съм отказвала повече изпълнения от тези, които съм приемала. Това е причината да продължавам да пея и да съм на сцената и днес. Предпочитам качеството пред количеството и винаги съвсем съзнателно съм се старала да оставя силна следа във всяка една от моите роли, независимо дали говорим за Виолета, Мими, Тоска, Жулиета, Маргарита, Адина, Амелия, Неда или Адриана Лекуврьор. Аз съм много отговорен артист и съм наясно, че моите изпълнения ще останат като препратки към следващите поколения певци и към публиката.

А ако говорим за ролите в живота, там по-лесно ли се правят избори?

- Изборите никога не са лесни, като цяло. Родена съм с инстинкт и особено що се отнася до изкуството, винаги съм следвала инстинкта си. Изглежда, че винаги съм бил права и дори да сгреша, приемам го. Предпочитам да бъда себе си и никога да не копирам някой друг. Трябва да имате и късмет, за да срещнете правилните хора в точното време – в живота си и по време на кариерата си. Животът е сложен, както и кариерата на международен артист, но аз съм благодарна за всичко – и за хората в живота ми, които ме обичат и подкрепят с цялото си сърце. Благословена съм да ги имам в живота си.

Изкушава ли Ви светът на киното? В какъв филм бихте участвала? 

- Щастлива съм, че имах възможността да участвам в два оперни филма, единият е „Тоска“, а другият – „Ромео и Жулиета“. Днес вече никой не прави оперни филми и мисля, че това е жалко... Обичам киното, много съм запалена по филмите и актьорите, някои от тях са ми и приятели. Светът на киното, подобно света на операта, е завладяващ свят, без граници и множество интерпретации. Никога не съм мислила да играя във филм, освен ако не е оперен... Но ако трябваше да участвам в такъв, бих искала да е романтичен и исторически.

Имате ли незабравими, вълнуващи срещи с български колеги-певци?

- Да! На първо място, трябва да спомена Гена Димитрова, пях Лиу с нея в „Турандот“, в Метрополитън опера. Обожавах я и се разбирахме много добре. Бяхме прекрасен екип тогава. Срещнах и Николай Гяуров, беше истински джентълмен и забележителен глас. Орлин Анастасов е друг български певец, когото много харесвам, и с когото сме споделяли сцената. А с Веселина Кацарова съм играла във „Фалстаф“, във Виенската щатсопера. Тя е страхотен колега.

Как ще отбележите красивия юбилей, който Ви предстои догодина?

- Все още не знам, но сигурно ще е на сцената и заедно с любимите ми хора. Никога не мисля за числа. Приемам всеки деня акъв, какъвто е, и съм благодарна за всичко в живота си.

Има ли дума, която Ви определя най-дборе като човек?

- Голямо сърце.

Как бихте продължила изречението „Аз съм човек, който обича...“?

- Аз съм човек, който обича да обича. 

Анджела Георгиу е родена на 7 септември 1965 г. в Румъния. Започва своя възход към световната слава с дебюта си в Кралския оперен театър в Лондон през 1992 г., където пее Мими в „Бохеми“. През същата година дебютира в Метрополитен опера, в Ню Йорк, и във Виенската държавна опера. В „Ковънт гардън“ през 1994 г. изпява за пръв път своята високо оценена роля на Виолета в „Травиата“, когато за първи път в телевизионната и оперната история Би Би Си прави промени в програмата си, за да излъчи операта на живо. На една репетиция диригентът Дьорд Шолти разказва: „Сълзите ми потекоха. Наложи се да изляза. Това чудесно момиче може всичко“. Спектакълът е заснет и записан от звукозаписната компания „Дека“. Пресата и периодичните издания отбелязват, че „се е родила звезда“. Оттогава Анджела Георгиу е постоянно търсен изпълнител на оперните сцени и концертните зали по света.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Симфониета – Враца ще представи концерт под надслов „Марио Хосен и приятели“
Софийската опера поставя „Красива птичка с цвят зелен“ в духа на комедия дел арте
Юлиан Табаков: Хората убиват духа и трупат материя, която ги изсушава отвътре
Крис Гран поема по нов път с новата си песен „Промяната“
"Световното кино в музика" в Своге
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Цветни аспекти
Греди Асса: Времето няма значение, има значение произведението
Авансцена
Реставрация на картината „Нощна стража“ на Рембранд започна в музея „Райксмузеум“
Под прожектора
Стефан Н. Щерев и Иво Милев тръгват „По следите на Михайло Парашчук“
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.